Do czego można stosować gilotynę introligatorską?

Gilotyna do papieru to świetne rozwiązanie introligatorskie umożliwiające przycinanie dużych ilości kartek papieru do wymaganego rozmiaru. Sam proces pracy z gilotyną jest łatwy i nie wymaga nakładów wysiłku, dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów.

Jak działa gilotyna do papieru od mix-graf?

Gilotyna od mix-graf działa na zasadzie wykorzystywania zasady ramienia siły. Użytkownik naciska na koniec długiej dźwigni napędzając ją i tworząc większą siłę cięcia. Stół gilotyny zawiera oznaczenia i linie, które służa do prawidłowego ustawienia kartek papieru, tak aby był on przycięty do odpowiedniego rozmiaru. Każdy kto korzystał z gilotyny wie, że proces przycinania papieru jeszcze nigdy nie był tak prosty, szybki i wygodny.

Z czego składa się gilotyna introligatorska?

Standardowa gilotyna składa się z elementów, takich jak belka nożowa i nóż, belka dociskowa, belka wymiarowa, stół krajewski oraz listwa pod nożowa.

Noże do gilotyn

Noże do gilotyn stanowią jeden z najważniejszych elementów krajarki, dzięki któremu możliwe jest odpowiednie przycięcie kartek. Warto pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji lub wymianie w przypadku, gdy stary nóż nie daje satysfakcjonującego efektu. Ostrzenie najlepiej wykonać w specjalistycznym zakładzie introligatorskim.

Rodzaje gilotyn

Gilotyna do papieru ma wiele zastosowań w różnych miejscach. W zależności od wymagań użytkowników gilotyny można podzielić na te domowe i biurowe. Domowe gilotyny do cięcia papieru to zwykle niewielkie modele, które świetnie radzą sobie z przycinaniem od 5 do 30 kartek. Krajarki do papieru przecinające do kilkudziesięciu kartek są w zupełności wystarczające, aby spełnić oczekiwania większości gospodarstw domowych.

Gilotyna biurowa przeznaczona jest do cięcia do 100 kartek naraz. Budowa tego zaawansowanego urządzenia jest dużo bardziej stabilna. Tego typu urządzenia produkowane są z myślą o małych punktach usługowych oraz mniejszych biurach. Najczęstszym formatem wycinanym na gilotynie biurowej jest format A3, ale oczywiście bez problemy wytniemy również kartki w formacie A4.

Do dużych biur przeznaczone są znacznie bardziej zaawansowane gilotyny, które mogą przeciąć nawet do 500 arkuszy papieru. Tego typu urządzenia są w pełni profesjonalne i wykonane z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu można je użytkować nawet w ciężkich warunkach. Rozmiarowo są często dużo większe, ale istnieją też mniejsze gilotyny ręczne w wersji elektrycznej. Tego typu sprzęt służy w drukarniach i zakładach introligatorskich.

Co decyduje o skuteczności gilotyny?

Nożyczki to bardzo przydatne narzędzie zwłaszcza w pracy biurowej. Wielu z nas wykorzystuje je również w swoich gospodarstwach domowych. Choć praca nożyczkami jest stosunkowo łatwa i lekko, to w przypadku, gdy musimy wyciąć kilkadziesiąt czy kilkaset kartek praca staje się żmudna i męcząca, a ponadto jakość cięcia pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązaniem tego problemu jest gilotyna do cięcia papieru. Jednak aby mogła ona efektywnie spełniać swoje przeznaczenie, musi być wyposażona w jakościowe elementy i zadbana.

Listwy podnożowe do gilotyn

Listwy podnożowe do gilotyn, inaczej nazywane szpaltami wykorzystywane są w branży poligraficznej, głównie w drukarniach. Jak sama nazwa wskazuje są one stosowane pod noże do cięcia papieru. Mechanizm gilotyny opiera się na tym, że ostrze przebija papier zatrzymując się na listwie, lekko się w nią zagłębiając przez co uderzenie zostaje zamortyzowane.

Szpalty do gilotyn często się zużywają z powodu uderzeń ostrza, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie stanu listwy, by nie przyczyniła się ona do stępienia ostrza noża. Wymiana szpalty jest dużo niższa niż wymiana ostrza. Listwa wykonana jest zwykle z drewna lub tworzywa sztucznego o różnych stopniu ścieralności. Materiał powinien być dostosowany do do rodzaju noża w krajarce.

Ostrze do gilotyny

Równie ważnym elementem, o ile nie ważniejszym są ostrza do gilotyny, które pełnią bardzo ważną funkcję docinania papieru. Od ich stanu, czyli ostrości, długości i grubości zależy skuteczność i efektywność pracy całego urządzenia. Stąd też bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja ostrzy, czyli ostrzenie i smarowanie. W przypadku, gdy ostrze nie nadaje się już do użytku, istnieje możliwość kupna nowego ostrza, ponieważ noże do gilotyn stanowią element zamienny.

You may also like...