Sprężarki bezolejowe a olejowe – na czym polega różnica?
Układ sprężonego powietrza nie mógłby działać bez sprężarki. Sprzęt dostosowany do określonego zastosowania pomaga w efektywnej i bezawaryjnej pracy całego zespołu urządzeń. Przed zakupem opisanego produktu trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie: sprężarki bezolejowe a olejowe – na które z nich warto postawić?
Sprężarka olejowa – jak działa?
Niezależnie od tego, czy szuka się sprzętu do przydomowego garażu, czy urządzenia, które ma służyć w dużym przedsiębiorstwie, podjęcie korzystnej decyzji dotyczącej wyboru sprężarki powietrza jest niemożliwe bez poznania sposobów działania, a także wad oraz zalet zarówno wariantów olejowych, jak i bezolejowych. Zadaniem tych sprzętów jest generowanie oraz dystrybucja sprężonego powietrza. W przypadku modeli olejowych trzeba jednak pamiętać, że do ich prawidłowej pracy niezbędny jest olej.
To właśnie on jest wykorzystywany do wypełniania przestrzeni pomiędzy ślimakami, wzdłuż których zostaje przetransportowane powietrze, trafiające do komory sprężania. Warto także podkreślić, że dzięki niemu nie dochodzi do zatarcia elementów tocznych. W przypadku braku oleju sprężarka mogłaby ulec poważnej awarii, co w zakładzie przemysłowym oznaczałoby wstrzymanie produkcji. To z kolei przyczyniłoby się do znacznych strat finansowych.
Plusy i minusy wykorzystania sprężarek olejowych
Popularność sprężarek olejowych wynika z ich zalet. Przede wszystkim sprzęt ten może pracować w trybie ciągłym. Wszystko dzięki temu, że olej odpowiada za chłodzenie urządzenia, co wpływa na utrzymanie optymalnej temperatury. Nie można również zapomnieć o tym, że wykorzystanie oleju pozwala na zapewnianie sprężarce większej trwałości i wytrzymałości. Warto także zwrócić uwagę na to, że opisywany sprzęt zazwyczaj jest wyposażony w duży zbiornik na sprężone powietrze. To sprawia, że nie trzeba martwić się przestojami ani spadkami ciśnienia podczas pracy.
Część osób zwraca uwagę na to, że minusem wykorzystania sprężarek olejowych jest fakt, że są duże, a co za tym idzie, ciężkie. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne modele zazwyczaj wyposaża się w kółka, co znacznie ułatwia ich przenoszenie. W sprężonym powietrzu generowanym przez tego rodzaju sprężarkę mogą być cząsteczki oleju, co w licznych branżach jest niepożądane.
Oprócz tego urządzenia olejowe wymagają częstych konserwacji oraz wymiany oleju i stosowanych w nich filtrów. Minus sprężarki olejowej to również fakt, że kondensat wodno-olejowy, który jest wytwarzany podczas pracy, musi być utylizowany, ponieważ wpływa na środowisko.
Zasada działania sprężarki bezolejowej
Poza sprężarkami olejowymi, na rynku można spotkać również warianty bezolejowe. Ich zadanie jest takie samo – są bowiem wykorzystywane do produkcji, a także dystrybucji sprężonego powietrza. Podstawowa różnica między opisywanym rodzajem sprzętu a tym wspomnianym wcześniej to fakt, że podczas pracy sprężarki bezolejowej, zgodnie z nazwą, nie jest potrzebny olej. Urządzenia te są bowiem zbudowane z innych materiałów, które nie wymagają smarowania w czasie działania urządzenia.
Najważniejsze zalety i wady sprężarek bezolejowych
Najistotniejszą zaletą sprężarki bezolejowej jest fakt, że generowane przez nią powietrze spełnia wysokie standardy czystości. Nie istnieje prawdopodobieństwo, że do gazu przedostaną się cząsteczki oleju. To pozwala na wykorzystanie tego rodzaju sprzętu w branżach: medycznej, spożywczej czy farmaceutycznej. Trzeba jednak pamiętać, że te urządzenia, podobnie jak warianty olejowe, wymagają regularnych przeglądów. Warto przy tym zaznaczyć, że konserwacja sprężarek bezolejowych jest zazwyczaj łatwiejsza.
Z reguły sprężarki bezolejowe są niewielkie, a dzięki temu również mobilne. Ponadto łatwo się je obsługuje, co sprawia, że często to właśnie one są wybierane do przydomowych warsztatów. Osoby stawiające na ekologiczne rozwiązania docenią również fakt, że podczas wykorzystywania tego rodzaju sprzętu nie powstają substancje szkodliwe dla środowiska. Sprężarka bezolejowa nie będzie jednak dobrym wyborem do przedsiębiorstw, w których istotna okazuje się ciągła praca sprzętu, ponieważ przez brak oleju urządzenie nie jest chłodzone, a co za tym idzie, potrzebuje odpowiednich przerw.
Zazwyczaj sprężarki bezolejowe są wyposażone w niewielkie zbiorniki, co również powoduje, że mogą nie sprawdzić się w miejscach, gdzie potrzebna jest szybka dystrybucja znacznych ilości powietrza. Trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępne są innowacyjne urządzenia bezolejowe, które zostały dostosowane do dłuższego czasu pracy. Zapewniają wysoką jakość sprężonego gazu, a przy tym są niezwykle wydajne.
Sprężarka olejowa czy bezolejowa – na jakie urządzenie postawić?
Sprężarki bezolejowe a olejowe – na jakie urządzenia postawić? To, czy dla danej osoby lepszym wyborem będzie pierwsza, czy druga z wymienionych opcji, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważne są potrzeby użytkowników. Do wymagających, czasochłonnych zadań zazwyczaj wybierane są warianty olejowe, z kolei wszędzie tam, gdzie niezbędne okazuje się czyste powietrze, słuszną inwestycją będzie zakup sprężarki bezolejowej. W przypadku poszukiwania odpowiedniego wariantu do garażu czy przydomowego warsztatu dobrze zwrócić uwagę na wielkość sprężarki oraz jej mobilność.
Warto także pamiętać, że są kwestie, na które należy zwrócić uwagę niezależnie od tego, czy chce się kupić sprężarkę olejową czy bezolejową. Ważna jest wydajność urządzenia, która powinna odpowiadać zapotrzebowaniom danego przedsiębiorstwa lub warsztatu. Dobrze także upewnić się, że ciśnienie kompresora spełnia określone oczekiwania.
Oprócz tego, aby mieć pewność, że dana sprężarka odpowiednio spełni swoje zadanie, istotne jest również to, aby wybierać wyłącznie sprzęt od sprawdzonych dostawców. Wtedy zyskuje się gwarancję, że będzie służyć w danym miejscu przez długi czas. W razie wątpliwości, jaki sprzęt wybrać, dobrze poprosić o radę specjalistę.
Partnerem artykułu jest firma Pneumatik.
Najnowsze komentarze