Charakterystyka CNC

Obróbka CNC to taki proces wytwórczy, który polega na usunięcie materiału poprzez obróbkę skrawaniem. Najczęściej spotykanymi rodzajami obróbki to toczenie, frezowanie oraz wiercenie. Jeżeli chodzi o materiały to najczęściej obrabia się różnego rodzaje metale oraz ich stopy. Nieco rzadziej obrabia się tworzywa sztuczne oraz drewno.

Czym charakteryzuje się obróbka CNC ?

Obróbka metali CNC polega na ukształtowaniu żądanego kształtu za pomocą na przykład toczenia. W tej sytuacji używa się specjalnych maszyn zwanych automatami CNC. Pozwalają one na bardzo szybką i wydajną obróbkę. Cały proces polega na tym, że materiał obrabiany umieszcza się w automacie, który powinien go utwierdzić według zaleceń rysunku technicznego. Mocowania powinny być, bowiem tak dobrane, aby odzwierciedlały układ baz rysunku konstrukcyjnego. Tylko taki sposób bazowania zapewnia dokładne odwzorowanie wszystkich cech geometrycznych. Materiał obrabiany po zamocowaniu poddawany jest toczeniu. Za pomocą wrzeciona zostaje ono wprawione w ruch obrotowy. Narzędzie skrawające w postaci noża tokarskiego wykonuje ruch wzdłuż lub wgłęb elementu obrabianego, co powoduje usunięcie materiału, który formuje się w charakterystyczne wióry.

Toczenie charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością oraz dokładnością. Można wykonywać wałki oraz cylindry, które będą pasowane z bardzo małym luzem. Dodatkowo można liczyć na bardzo dobrą powierzchnię po obróbce. Parametr chropowatości jest na tyle niewielki, że gotowe powierzchnie mogą pełnić funkcje uszczelniające w pneumatyce lub instalacjach hydraulicznych. Dzięki nowoczesnym materiałom stosowanym na płytki skrawające, można dziś obrabiać elementy wykonane nawet z twardych materiałów.

Nieco mniej popularną formą obróbki CNC jest frezowanie. Jest to taki rodzaj obróbki, w którym materiał jest nieruchomy albo wykonuje ruchy wzdłuż osi X lub Y. Narzędzie w tym przypadku również może być nieruchome lub wykonywać ruchy w płaszczyźnie osi X i Y. Gotowe powierzchnie wykonane poprzez frezowanie, charakteryzują się bardzo dobrą, jakością oraz dokładnością wymiarową. Można osiągnąć podobne parametry chropowatości jak ma to miejsce w toczeniu. Dzięki frezowaniu można uzyskać w łatwy sposób takie geometrie jak rowek pod wpust lub kształt koła zębatego.

obróbka cnc

Jak wyglądają narzędzia do obróbki CNC?

Narzędzia stosowane w obróbce CNC mogą posiadać różne kształty. Standardowym jest płytka skrawająca o kształcie rombu lub trójkąta, która mocowana jest na trzonku za pomocą śruby, kleju lub poprzez lutowanie. Z procesowego punktu widzenia najkorzystniej wypada mocowanie na śrubę, co zapewnia szybką wymianę po zużyciu się płytki oraz możliwość dokładnego ustawienia ostrza. Frezy to narzędzia, które składają się ze sztywnych trzonków oraz ostrzy mocowanych na ich końcach. Najczęściej posiadają one wiele ostrzy po obwodzie, co znacznie przyśpiesza proces wytwórczy. W podobny sposób kształtują się wiertła. Posiadają one dodatkowo rowki wiórowe, które odprowadzają wióry poza miejsce obróbki. W nowoczesnych narzędziach wytwarzane są również specjalne kanaliki, którymi tłoczony jest płyn obróbkowy, który wypłukuje wióry i obniża temperaturę skrawania.

obróbka metali CNC

Podsumowanie

Usługi CNC są bardzo popularne w naszym kraju i powszechnie stosowane, jako główny proces wytwórczy. Obróbka cnc śląsk oraz obróbka cnc kraków pozwala na szybką realizację każdego zlecenia. Można liczyć na bardzo dobrą, jakość wytworzonych w ten sposób elementów, które będą spełniać nawet wyśrubowane wymagania wymiarowe.

You may also like...